Home Uncategorized 1 në 5 persona vuajnë nga kjo sëmundje pa e ditur, ja...

1 në 5 persona vuajnë nga kjo sëmundje pa e ditur, ja si ta kuptoni nëse e keni apo jo/ Kura është kjo

210
0

Një shprehje thotë se ne jemi çfarë hamë dhe kjo nuk është vetëm një shprehje, por është e vërtetë. Sipas studimeve një në 5 persona vuan nga yndyna në mëlçi, e cila është edhe një sëmundje që ta m err jetën.

Ose e thënë ndryshe dhjamosja e mëlçisë dhe shumica vuajnë nga kjo sëmundje pa e kuptuar. Kjo sëmundjeje që shkaktohet kryesisht nga një akumulim i tepërt i yndyrës në qelizat e mëlçisë

Mëlçia e dhjamo sur, ose sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoo like, është një term që përshkruan grumbullimin e dhjamit në mëlçi.
Faza e hershme e mëlçisë yndyrore dia gnos tikohet kur përqindja e qelizave të mëlçisë që përmbajnë yndyrë është më e madhe se 5%. Kjo shpesh diagn ostik ohet duke parë mostrat e vogla të marra nga mëlçia nën mikroskop.

Shenjat janë lodhje, oreks të dobët, humbje peshe ose shqetësim në bark. Mëlçia juaj mund të zgjerohet pak, diçka që mjeku juaj mund të jetë në gjendje ta zbulojë gjatë grafive.

Si trajtohet mëlçia yndyrore?
Shumica e rasteve të mëlçisë yndyrore nuk kalojnë në forma të tjera të sëm undjes së mëlçisë. Gjërat që duhet të bëni për t’u shëruar.

Kufizoni ose shmangni pijet alko olike;
Menaxhoni kolesterolin dhe zvogëloni konsumin e sheqernave dhe yndyrnave të ngopura;
Humbni peshë

Kontrolloni sheqerin në gj ak.
Hani më shumë fruta, perime, bishtajore dhe drithëra.
Hani më shumë peshk dhe më pak mish të kuq.

Pini shumë ujë dhe çajra bimorë gjatë ditës (rekomandohet çaj i zi organik).
Kufizoni marrjen e kripës.

Shmangni përdorimin e gjalpit dhe përdorni vaj ulliri në vend.
Merrni sasi të moderuar të produkteve të qumështit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here