Home Uncategorized Nga këto komuna dhe fshatra janë 188 rastet e reja me koronavirus

Nga këto komuna dhe fshatra janë 188 rastet e reja me koronavirus

212
0

Edhe 12 kosovarë kanë humbur betejën me COVID-19, në 24 orët e fundit në Kosovë, duke e dërguar numrin total të vikt.imave në 330.Në njoftimin e IKSHPK-së bëhet e ditur se në 24 orët e fundit janë shënuar edhe 188 raste të reja dhe 141 persona janë shëruar.Njoftimi i plotë:

197 TË SHËRUAR DHE 190 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit,në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej443mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 190raste pozitive.Numri total i rasteve pozitive është 10.059raste nga 40.184 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 315 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar197 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 5.802 raste, kurse numri i rasteve aktive është 3.942.Rastet pozitive janë nga:komuna Prishtinë 48 raste, komuna Mitrovicë 24 raste, komuna Podujevë 18 raste, komuna Gjakovë 14 raste, komuna Fushë Kosovë 13 raste, komuna Skenderaj 10 raste,

komuna Ferizaj 7 raste,komuna Lipjan 7 raste, komuna Pejë 6 raste, komuna Vushtrri 6 raste, komuna Prizren 5 raste, komuna Suharekë 5 raste, komuna Deçan 4 raste, komuna Kaçanik 3 raste, komuna Obiliq 3 raste,komuna Shtime 3 raste, komuna Viti 3 raste, komuna Zubin Potok 3 raste, komuna Drenas 2 raste, komuna Malishevë 2 raste dhe me nga një rast komunat Gjilan, Han i Elezit, Klinë dhe Rahovec.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here